Andere kijk op het Oranje-sprookje…

29 april 2025 – Op Koningsdag 2025 was Maya Meijer-Bergmans, namens de MeyerBergman Erfgoed Groep (MBEG), te gast bij Omroep MAX. Aangespoord door opmerkingen in de sociale media is de uitzending alsnog door ons bekeken. In een setting die vooral bevestiging bood voor de paleiseigenaresse, kreeg zij ruim de gelegenheid om haar visie te geven op de gang van zaken rond Paleis Soestdijk. Omdat er daarbij opnieuw een eenzijdig beeld werd geschetst van de feiten en het mislukken van haar oorspronkelijke plan werd toegeschreven aan ‘tegenwerking’, is het goed de feitelijke context nog maar eens te belichten.

Optreden Maya Meijer-Bergmans op Koningsdag bij Omroep MAX

Tijdens de uitzending van Tijd voor MAX zat Maya Meijer-Bergmans op Koningsdag 2025 aan de Oranje-tafel in de voortuin van Paleis Soestdijk. Dit rijksmonument werd in 2017 door haar MeyerBergman Erfgoed Groep (MBEG) voor 1,7 miljoen euro van het Rijk gekocht onder de strikte voorwaarde dat het volledig zou worden gerestaureerd en zou worden geëxploiteerd met respect voor de natuur.

De paleisvrouwe legde ongehinderd door welke journalistieke tegenvraag dan ook opnieuw de nadruk op de ‘obstakels’ die de voortgang van het project zouden hebben vertraagd. Ze verzuimde hierbij te benoemen dat het haar eigen organisatie was die het oorspronkelijke plan ‘Made by Holland’ steeds verder heeft uitgebreid met commerciële ambities. Wat aanvankelijk moest dienen als podium voor Nederlandse innovatie, groeide uit tot een complex geheel van een groot nieuwbouw hotel, auditorium/theater, grootschalige evenementen met fors geluid, woningbouw, kortom een intensieve commerciële exploitatie die de grenzen van het binnen het Natuurnetwerk Nederland (NNN) gelegen landgoed fors overschreden. Het bestemmingsplan werd in januari 2024 dan ook zonder pardon vernietigd door de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State.

Volgens Meijer-Bergmans ligt er nu een “kleiner” plan op tafel, maar feitelijk betreft dit wederom een grootschalige exploitatie. Het voorziet opnieuw in een nieuwbouwhotel, een groot theater, meerdere horecavoorzieningen, fors geluidsdragende evenementen en concerten, en voor in het Borrebos: een asielzoekerscentrum plus woningen voor Baarnse woningzoekenden. Wat als versobering wordt gepresenteerd, is in werkelijkheid een typisch geval van oude wijn in nieuwe zakken.

‘Verplichte’ restauratie

TV-kijkers kregen te horen dat de restauratie van het paleis naar verwachting rond 2030 zal zijn afgerond. Als het al zover komt, spreken we over een herstelproces dat in totaal dertien jaar in beslag neemt. Gedurende die hele periode stroomden er al aanzienlijke inkomsten afkomstig uit grootschalige evenementen, tentoonstellingen, hoge parkeertarieven en de verhuur van onder meer het voormalige kazerneterrein in het Borrebos naar de projectontwikkelaar.

Wat hierbij niet onvermeld mag blijven: vanaf 2032 mag het complete landgoed, al dan niet gerestaureerd en eventueel in losse onderdelen, zonder beletsels op de vrije markt worden gezet. Na het eerder te gelde maken van de Parade (tegenover het paleis) en de verhuur en voorgenomen verkoop van het kazerneterrein aan het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), kan de MBEG zich met of zonder restauratie tevreden in de handen wrijven.

En terwijl de portemonnee van de projectontwikkelaar steeds verder wordt gevuld, zal mede dankzij Omroep Max Maya Meijer-Bergmans de geschiedenis in gaan als de ‘redder van Paleis Soestdijk’.

Onze visie

Voor Behoud het Borrebos is er alle reden zich te blijven verzetten tegen de verdere commerciële en natuurvijandige uitverkoop van het landgoed Paleis Soestdijk. Wij staan voor behoud van natuur en herstel van erfgoed, zoals oorspronkelijk bedoeld bij de verkoop van het NNN-landgoed aan de MBEG. Zo’n landgoed verdient immers bescherming, geen exploitatie. Daarom zullen wij ook het nieuwe exploitatieplan kritisch blijven volgen én waar nodig juridisch aanvechten.